Poctivý blog o poctivých potravinách

PHOTO-2020-07-10-10-51-58 (5)

Křepelčí vejce, to je vitamínová bomba

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách má za sebou čtyřicetiletou tradici. Vejce se z Kosiček se rozvážejí po celé republice k cílovým zákazníkům, aniž by se používaly složité distribuční cesty a překupy velkoobchodům. Tímto způsobem vozí zaměstnanci podniku k zákazníkům vejce nejlevnější a nejčerstvější.

Zeptali jsme se ředitele Mgr. Jana Pozdílka, co stálo u zrodu myšlenky rozvážet k zákazníkům také vajíčka od křepelek.

Pavlína Havlová: Nově nabízíte také křepelčí vajíčka. Jak jste s chovem začínali?

Mgr. Jan Pozdílek: Křepelčí vajíčko je věc, kterou na trhu nabízí málo dodavatelů slepičích vajec. Byla to pro nás proto výzva. Pro některé zákazníky to totiž může být další důvod, proč odebírat vajíčka z Kosiček: Při jednom nákupu si dovezou nejenom vajíčka od slepic, ale i ta od křepelek.

Historie tohoto počinu začala na jednom farmářském trhu v Praze. U vedlejšího stánku nabízeli chovatelé právě křepelčí vajíčka, kdy ten den hodně pršelo a návštěvnost trhu byla takřka nulová. A tak si farmáři krátili dlouhou chvíli seznamováním se s chovateli křepelek. Slovo dalo slovo a spolupráce byla na světě. Kosičky slíbily odběr všech přebytků z křepelčí farmy z Orlických hor v obci Semechnice poblíž Opočna. Chovatelé křepelčích vajec byli a jsou rádi, že se mohou na 100 % věnovat chovu včetně jeho rozšiřování, kdy drůbežárna Kosičky odebere veškeré přebytky, které na farmě mají. Chovatelé pak nemusejí ztrácet čas hledáním zákazníků, odbytových cest, dopravou k zákazníkovi. Každý týden, 2x až 3x dle situace, Kosičky v Semechnicích přibrzdí a vajíčka odeberou. S našimi auty v rámci rozvozu vajec se malá křepelčí vejce vejdou bez dalších nákladů na dopravu a zatěžování životního prostředí, kdy je spokojený chovatel, zprostředkovatel prodeje, prodávající i cílový zákazník – tak, jak  by to mělo být.

Jak náročný je chov křepelek?

Křepelčí chov je srovnatelně náročný s chovem nosnic – slepic. Náročnost chovu křepelek spočívá v tom, že se jedná prakticky o divokého ptáka, který se musí chovat v uzavřených prostorech.

Nelze křepelky vypustit do volného výběhu, a to proto, že jsou to zvířata plachá a při vylekání se snaží reagovat vzlétnutím, což má často za následek poranění nebo i úhyn zvířete. Rovněž je zde nebezpečí, že křepelka uletí. 

Rozdíl v chovu slepic a křepelek je, že domácí drůbež umí snést vejce na určené místo přibližně i ve stejný čas. Křepelky snáší vejce v kteroukoliv dobu a nezřídka i v noci. Křepelky snáší vejce, kde je zrovna napadne, a na určené místo snáší pouze výjimečně. Zajímavost a výhoda u křepelek je ta, že křepelky snáší i dvě vajíčka denně, což zatím u nosnic nedokážeme. Křepelčí vejce jsou oproti slepičím menší, ale obsahují dvojnásobné množství vitamínů a stopových prvků.

Málo se ví o tom, jak moc jsou křepelčí vejce našemu zdraví prospěšná…

Kdo křepelčí vejce pravidelně konzumuje, tak dosahuje dobrých zdravotních zlepšení v případě nemoci. Jejich kladný účinek je 100% prokázaný. Občas se najde alergik na vejce a výrobky z nich, kdy ideální náhražka slepičích vajec je právě křepelčí vejce, na které není zaznamenán jediný případ alergické reakce, a to dokonce v celosvětovém měřítku. Podobné je to s onemocněním salmonelózou, kdy opět příčinou mohou být teoreticky špatně tepelně upravená slepičí vejce, ale opět na světě neexistuje jediný případ nákazy salmonely přes křepelčí vejce.

U chovu křepelek jste se s ptačí chřipkou nepotýkali?

Vzhledem k tomu, že se chov křepelek nachází na jiné farmě (a tam jsou křepelky uzavřené), tak se jich ptačí chřipka nedotkla. Nedávná situace ohledně nákazy ptačí chřipkou ukázala, že není dobré shlukovat chovy zvířat na jedno centrální místo a že je dobré mít chovy v jednotlivých hospodářstvích, kdy preventivní opatření v případě záchytu tohoto onemocnění je nekompromisní a likviduje se celý areál bez ohledu na to, zda je nakažená jen část chovu, či vše jako celek. Křepelky naštěstí přežily letošní situaci s nákazou na Královehradecku bez újmy.

V čem je křepelčí vajíčko „jiné“?

Křepelčí vajíčka jsou energetickou, preventivní, léčivou „bombou“. To samé se dá tvrdit i o slepičích vajíčkách. Ovšem křepelčí vajíčka jsou několikanásobně menší než slepičí a paradoxně obsahují minimálně 2x tolik vitamínů a stopových prvků než slepičí vajíčko. V zimě je dobré tato vajíčka konzumovat namísto vitamínů v tabletách, kdy toto je 100 % čistě ryze přírodní produkt. Nejčastější forma přípravy je uvaření natvrdo, kdy po 4 minutách je vajíčko určené k loupání.

Loupání malých vajec je někdy opravdový oříšek. (smích) Pravidelní konzumenti si za cca 100 Kč mohou zakoupit kleště, které rozpůlí skořápku na dvě pomyslné poloviny, a poté se tyto poloviny jen „svléknou“ a zůstane nám krásně dekorativní obsah vajíčka. Volská oka díky velikosti vajec spíše nedoporučujeme, protože jejich spotřeba na jedno jídlo bude velká. Jistě existuje mnoho způsobů úprav a možností konzumace, kdy je nesčetně mnoho odkazů na internetu, tak stačí zadat do vyhledávače slovo „křepelčí vejce“.

Vejce rozvážíte ke svým, už zavedeným zákazníkům. Znáte jejich motivace?

Stavíme, věřím, pevné základy firmy, jejíž součástí musí být stabilní, různorodá a mnohopočetná síť kvalitních a spokojených zákazníků. Rok 2020 a následně 2021 nám ukázal, že se můžou ze dne na den zavřít restaurační zařízení a nemáme komu vozit vajíčka, což je likvidační situace. Mezi naše zákazníky patří zmiňované restaurace, jídelny, vývařovny, výrobny lahůdek, výrobny knedlíků, školní stravovací zařízení, prodejny potravin, e-shopy s nabídkou potravin… V době, kdy některé z uvedených typů či odvětví je uzavřeno, v letošním případě jídelny a restaurace, neodebírají téměř žádná vajíčka, tak o to více odebírají prodejny, kde je možné vajíčka, a třeba i s dovozem až domů, zakoupit. Školní jídelny například nevařily, ale o to více vařily maminky svým dětem doma obědy, takže co neodebrala jídelna, to odebral privátní sektor.

V Kosičkách neděláme bariéry, každý zákazník ať „malý“ či „velký“ je stejně důležitý. Je pro nás ekonomicky zajímavé dojet do konkrétního města a zavážet vajíčky co nejvíce míst, kam to jen jde. Tímto způsobem se odlišujeme od jiných drůbežáren, které se soustřeďují zejména na paletové odběry a až překupník – velkoobchod potravin – doveze nákup včetně vajec na cílovou provozovnu. Abychom oslovili i konkrétního cílového zákazníka, který má zájem například i jen o 6 vajec, tak navštěvujeme pravidelně s naším stánkem farmářské trhy, provozujeme v rámci Královehradeckého a Pardubického kraje od úterý do pátku pojízdnou prodejnu s vajíčky, v Kosičkách máme kamennou prodejnu otevřenou od pondělí do soboty či na naší pobočce v Brně mám automat na vejce – tzv. vejcomat, kde je v centu Brna možnost si koupit vajíčka 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Distribučních cest máme tedy směrem k zákazníkovi hned několik.

Odměnou nám za naše nápady a úsilí je řada spokojených a věrných zákazníků, kdy v každém roční období prodáme cca 450 000 vajec denně v rámci celé České republiky.

***

Podnik pro výrobu vajec v Kosičkách je firma s více než 40letou tradicí ve výrobě konzumních vajec a vaječné melanže. Skládá se ze tří středisek – Kosičky, Mlékosrby a Brno. Denně rozváží po celé republice vajíčka k cílovým zákazníkům.

Připravila: Pavlína Havlová

Další články z blogu