Poctivý blog o poctivých potravinách

240169054_107939938269245_316662601405632867_n

Sklizeň borůvek se blíží

V naší mapě nově naleznete také rodinnou Borůvkovou farmu Čejkovice.

„Naši rodinnou borůvkovou farmu najdete v malebné vesničce Čejkovice u Českých Budějovic. Pokud chcete zažít pohodu a klid a nasbírat si slaďoučké kanadské borůvky, nasaďte si klobouky, vezměte košíky a přijeďte k nám na samosběr. Borůvky si lze i jen tak koupit již nasbírané připravené v košících.

Borůvková farma je mladičká a činí rozlohu 3 hektary. Zakládali jsme ji teprve nedávno a letos proběhne již druhá sezóna sběru. Máme zde vysazeno téměř 9500 ks rostlin na 3 polích. Potrpíme si především na způsobu pěstování borůvek, který je šetrný k přírodě, tak abychom nenarušovali welfare volně žijících zvířat a pečovali o rostliny s láskou a respektem.

Foto: Borůvková farma Čejkovice

Jak se vybavit na samosběr? Samosběr většinou probíhá od dopoledních hodin. Brány otevíráme v 9:00, kdy občas ještě bývá mokro, a proto je dobré si na sebe vzít holinky. Pokud se na samosběr chystáte v odpoledních parných hodinách, doporučujeme vybavit se pokrývkou hlavy. Slunko bývá neúprosné.

Od kdy do kdy trvá sezóna? Zrání borůvek začíná od začátku července do konce září, jelikož v průběhu sezóny dozrává postupně 5 odrůd kanadských borůvek, které se pyšní každá svou jedinečnou chutí.

Rekordní borůvka? Za letní sezónu v roce 2021 jsme pro zvědavost vážili ty největší giganty, které se nám dostaly pod ruku. Rekordní borůvkou se tak stala obryně o váze 9,2 g. Letošní sezónu se budeme snažit najít opět tu největší z největších a uvidíme, zda bude předešlá borůvka překonána. Že nevěříte, že tolik? Přijďte se přesvědčit na vlastní oči.

Foto: Borůvková farma Čejkovice

Působíme i na sociálních sítích, kam se snažíme přidávat aktuality o samosběru, otevírací době a samozřejmě také i zajímavosti o borůvkách, které Vás možná překvapí. A pokud jste vášniví pekaři, můžete se inspirovat našimi recepty z kanadských borůvek, které se skvěle hodí k nedělní kávě.

A že nejsou kanadské borůvky to samé jako ty z lesa? Nejsou. Jsou to jiné druhy tohoto úžasného ovoce a oba mají své specifické vlastnosti. Na vzrostlém keři kanadské borůvky můžete ale s přehledem sklidit i kolem 7 kg ovoce, u větších keřů klidně i více. Oproti lesním borůvkám můžete plody kanadských borůvek skladovat i měsíc v lednici a stále budou čerstvé. Lze borůvky i zamrazit do zásoby. Co se týká chuti, no to musíte posoudit sami. Věříme ale, že si chuť našich borůvek zamilujete stejně tak jako my.“

Šárka a Radek Kvasničkovi

Foto: Borůvková farma Čejkovice

Další články z blogu